Konarı Gölü Efsanesi

1317 Yilinda IBRAHIM GAVS’-i Hazretleri Esi AMINE Hatun ve iki kardesi ile birlikte Horasan’dan yöremize gelmis ve yerlesmislerdir.IBRAHIM GAVS-I Hazretleri Horasan Evliyalarindandir.
IBRAHIM GAVS-i Hazretleri diger iki kardeslerin yasça en büyügüdür. IBRAHIM GAVS-i HAZRETLERI KONARI köyüne geldiginde köylüler çok verimsiz ve kurak topraklara sahiplermis. Köstebekler ve kuraklik sebebiyle köy halki mahsül alamaz duruma gelmis. IBRAHIM GAVSI HAZRETLERI dua okudugu topragi köylülere dagitmis ve çay kasigi ölçeginde bahçelerine bu topraklardan serpmelerini söylemis köylüler de bu topragi bahçelerine serpmisler. IBRAHIM GAVS-I Hazretleri köylülerin inançli olduklarini görünce su anda Konari Köyü, YÖRÜK Köyü ve SAT Köyü halkinin bag ve bahçelerini suladiktan ayni zamanda Konari ve Yörük köyününde içme suyu olarak kullandiklari, artan suyunda ARAÇ çayi kanali ile çaycuma (filyos) dan Karadenize ulastigi bilinen bu gölün olusumunu saglayan IBRAHIM GAVS-i Hazretleri sayesinde Köy halki çok verimli ve bereketli topraklara kavusmuslar ve de köstebeklerden kurtulmuslardir.

Konari gölünden iki ayri kaynaktan su çikmaktadir. Biri sicak su kaynagi digeri de soguk su kaynagidir. Gölün sicakligi yaz ve kis 23 derecedir. Gölün derinligi 6.20 cm. debisi saniye/70 litredir. Suyu sifali olup bir çok hastaliklarda iyi geldigi bilinmektedir. Ayrica burada iki göl daha bulunmaktadir. Bu göllerden birisi batak göldür. Bölgede dipsiz göl diye bir gol bulunmamaktadir.

Zengin ilim ve ihlas sahibi olan evliyalardan IBRAHIM GAVS-i Hazretleri 67 yasinda esi AMINE Hatun ise 49 yasinda Konari köyünde vefat etmislerdir. Ibrahim GAVS-i Hazretlerinin kabri serifleri (türbesi) KONARI köyündedir. Esi AMINE Hatun’unda kabri serifleri ayni yerdedir. Bahçe ve tarlalarinda köstebek olan diger yöre halkida IBRAHIM GAVSI hazretlerinin türbesinden toprak alip bahçe ve tarlalarina serptiklerinde köstebekden kurtulmaktadirlar.

IBRAHIM GAVS-i Hazretlerinin en büyük mucizelerinden biriside orduya katilan askerlere duasi oldugundan .asker ocagina gidecek olan köy gençlerinin birliklerine katilmadan önce bu türbeyi ziyaret edip gitmeleridir. Bu büyük zatin duasi nedeniyle konari köyü hiç sehit vermemis sadece gazileri bulunmaktadir. Senede bir kez kadir geceleri Hizir (A.S.) buraya gelir bereket ve topragin verimliligi için dua edip IBRAHIM GAVS-i HAZRETLERI ile sohbet ettigi rivayet edilmektedir.

Ayrica Hidrellez günü Konari Gölüne bilinmeyen saatlerde iki ördegin geldigi göle dalip çiktiktan sonra gittikleri söylenmektedir. Bu ördeklerden biri Yörük Bey’inin kizini digeri ise Konari Beyi’nin oglunu temsil etmektedir. Bunun hikayesi, Konari Beyinin oglu ile Yörük Beyi’nin kizi birbirlerine asik olur. Konari Bey’i, Yörük Bey’inden kizini ister, Yörük Bey’i Yörük olduklari için burada kalici olmadiklarini, biricik kizinin hasretine dayanamayacagini düsünerek veremeyecegini söyler. Iki genç bunu duyduklarinda gizlice gölde bulusup kaçmayi planlarlar önce delikanli göle gelir saatlerce beklemesine ragmen kiz gelmeyince kendim gölün derin sularina atar. Daha sonra kiz gelir yavuklusunu suda bogulmus görünce oda kendisini göle atar. Göle gelen ördekler bu iki asigi temsil etmektedir

Kardeslerden DAVUT Efendi Davutobasi köyüne, SALIH Efendi de Hacilarobasi köyüne yerlesmislerdir. DAVUT Efendi, dünyada çok nadir yetisen ve çok kiymetli bir bitki olan SAFRANI kesfeden , yetistiren ve günümüze kadar gelmesini saglayan bir zattir. Davut efendi ‘nin kabri Serifi DAVUT OBASI köyündedir.

Kardeslerden Salih Efendi Hacilar obasi köyünde yine bu yöreye münhasir salep bitkisini kesfetmis, yetistirmis ve ticareti ile ugrasmistir. Kabri Serifleri HACILAR OBASI köyünde bulunmaktadir.